Samovznícení

Člověk jako neřízená pochodeň

25. června 2009 v 1:13 | Jana Jessica
Jako spontánní samovznícení člověka zkratkou SHC (z anglického Spontaneous Human Combustion) je označení pro jev, podle které údajně lidské tělo začne náhle bez zjevné příčiny hořet. Tělo zasažené osoby se podle údajných svědků má z velké části zpopelnit, ale hoření se přitom nerozšiřuje do okolí. Bylo předloženo několik teorií o příčinách tohoto jevu, žádná však nebyla uznána za definitivní, především proto, že se je nepodařilo experimentálně prokázat.

Tolik z wikipedie...

A nyní k věci.
Působí to jako příběh z nějakého zvláštního fantastického hororu, ale bohužel je to zřejmě realita. Z různých koutů světa přicházejí informace o tom, že lidé z ničeho nic shoří na prach. Oheň z člověka zkrátka nečekaně vyšlehne a z jeho těla nakonec zůstává jen popel.
Působí zde nějaká síla o které vědci zatím nemají ani tušení? Zlí jazykové tvrdí, že spíš se samovznítí ten, který má kladný vztah k alkoholu. Kolik by toho ale daný člověk musel vypít, to už v podtaz neberou..
A jakto, že když k takovému případu dojde, nejsou vůbec zasaženy hořlavé látky v okolí člověka?

V krematoriu vědí své. V pecích musí pořádně zatopit, aby se nebožtíci změnili v popel. Při teplotě 1000 stupňů Celsia shoří průměrně velké tělo za hodinu a půl.
Kremace vůbec není jednoduchá, protože naše tělo je tvořeno ze 70% vodou.. to známe každý ze školy. Co tedy způsobuje lidskou hořlavost?


Při nálezu lidí, u kterých došlo k samovznícení byly mnohdy nalezeny pouze nohy, či lebka. Jakto, že ty odolávají ohni?


Jedna z hypotéz tvrdí, že možnou příčinou je kulový bles. Jenže většina případů je v uzavřených místnostech. Jak by se tam kulový blesk dosta? Další možností je elektrostatický výboj. Ten by mohl zapálit plyny v lidském těle..

Ať tak či tak, doposud nebylo prokázáno (ovšem ani vyvráceno) ani jedno z toho. Takže je jen na nás, čím si danou věc vysvětlíme.
 
 

Reklama